Chirurgie
Běžně provádíme rutinní i složité chirurgické zákroky. Před chirurgickým zákrokem je vhodné vyšetření u internisty a konzultace s chirurgem. Interní vyšetření zahrnuje klinické vyšetření, hematologické a biochemické vyšetření krve, RTG vyšetření a USG vyšetření. U části pacientů je též vhodné před anestezií provést kardiologické vyšetření. Rozsah záleží na plánovaném zákroku, stáří a celkovém zdravotním stavu zvířete. Plán operace a pooperační management je zkonzultován s chirurgem. I u mladých zvířat před preventivními zákroky jako je ovariektomie/ovariohysterektomie je vhodné zhotovit alespoň základní krevní testy, které nám mohou pomoci odhalit skrytá onemocnění a předejít případným komplikacím během anestezie i v průběhu rekonvalescence. Plánované chirurgické zákroky probíhají ve všední dny, příjem pacientů na operaci probíhá v dopoledních hodinách většinou mezi 9. a 11. hodinou dopoledne. Pacienti přicházejí s dvanáctihodinovou hladovkou, před zákrokem je též vhodné zhruba dvě hodiny nepít. Délka hladovky však může být odlišná dle charakteru zákroku, stáří a celkové kondice zvířete. |
U rizikových pacientů, například diabetiků, je doporučená stabilizace na infuzích od předchozího dne. Časový harmonogram jednotlivých zákroků během dne stanoví chirurg. Může se stát, že i během dne se vyskytne urgentní neplánovaný zákrok (císařský řez, torze žaludku, autoúraz, obstrukce gastrointestinálního traktu apod.) - v tom případě má samozřejmě takový pacient přednost.
Naprostou většinu zákroků provádíme v inhalační anestezii (Isofluran), premedikaci volíme většinou intravenózní a konkrétní léky vždy dle rizikovosti a zdravotního stavu pacienta.
Během chirurgického zákroku je pacientovi monitorována tělesná teplota, krevní tlak, EKG, kapnografie a pulzní oxymetrie. Zároveň jsou podávány infuzní roztoky a potřebná medikace.
Probouzení každého pacienta po operaci probíhá pod dozorem sálové, nebo hospitalizační sestry, u části pacientů v kyslíkovém boxu.
Pacienti po jednodušších zákrocích jsou propouštěni s náležitou medikací do domácí péče ještě ten den - většinou v odpoledních hodinách. Pacienti po složitějších zákrocích nebo s větším rizikem například metabolických nebo kardiologiích komplikací jsou ponecháni v hospitalizační péči do stabilizace stavu, což může být i několik dní. Každý pacient je při propuštění domů již při vědomí, schopen chůze a vybaven potřebnými léky a ochrannými pomůckami - límec, obvazový materiál, hadicový obvaz - pruban, nebo speciální pooperační košilky a oblečky. Samozřejmostí je instruktáž majitele o péči o každé zvířátko propouštěné domů.
V případě nejasností ze strany majitele, nebo komplikací, je kdykoliv možné se telefonicky dotázat, případně domluvit akutní návštěvu. Může se ale stát, že v průběhu noci máme dalšího akutního pacienta nebo pacienty a nemůžeme Vás zrovna přijmout.
Endoskopické vyšetření
Provádíme také endoskopická vyšetření - esofagoskopie, gastroskopie, kolonoskopie a bronchoskopie.
Endoskopie diagnostické s odběrem vzorků pro další vyšetření - histopatologické, bakteriologické, mykologické a virologické. A endoskopie terapeutické - například vyjmutí cizích těles, odstranění polypů apod.
Endoskopie diagnostické s odběrem vzorků pro další vyšetření - histopatologické, bakteriologické, mykologické a virologické. A endoskopie terapeutické - například vyjmutí cizích těles, odstranění polypů apod.
Vždy je nutné se na endoskopickém vyšetření předem telefonicky domluvit.
Kryoterapie
Kryoterapie je metoda, která léčí hlubokým zmrazením patologické tkáně proudem tryskajícího kapalného dusíku. Tím dojde ke zničení buněk nežádoucí tkáně (nejčastěji nádorů), které se postupně odlučují a jsou spontánně nahrazeny buňkami zdravými. Výhodou je malá bolestivost – můžeme ošetřit bez anestezie či jen v lokální anestezii, popř. v sedaci. Použitím různých trysek dosahujeme přesné lokalizace a jemného dávkování. Tím se minimalizuje poškození okolní zdravé tkáně a ošetřené místo nekrvácí. Tato metoda je využívána nejen v chirurgii, ale i v dermatologii, oftalmologii apod. |