Kardiologie
Tak jako lidé, trpí i zvířata onemocněními srdce. Přestože skladba onemocnění je jiná, problémy způsobené srdeční nedostatečností jsou často obdobné.
Nejčastějším důvodem pro kardiologické vyšetření je srdeční šelest, nebo arytmie, zjištěné při běžném pravidelném klinickém vyšetření, ať už před vakcinací, nebo v rámci preventivní péče.
Šelest sám o sobě nám neřekne, jaký problém srdce má, ani zda je tento problém vážný. Je to pouze změněný zvuk. Je ale na místě při jeho zjištění provést kardiologické vyšetření, abychom zjistili, zda je zde nějaký významný problém a co můžeme do budoucna očekávat.
Vzhledem k nastavení kardiovaskulárního systému je totiž běžné, že srdce dlouhou dobu nedostatečnost kompenzuje a pak náhle, pro majitele jako kdyby „z ničeho nic“ dojde k srdečnímu selhání, někdy se závažnými konsekvencemi otoku plic, který přímo ohrožuje pacienta na životě.
Kardiologické vyšetření
Kardiologické vyšetření se sestává v základní verzi ze čtyř částí.
Základem, jako vždy, je zjištění historie a klinické vyšetření pacienta. V případě arytmií je elektrokardiografie (EKG) nezbytným nástrojem k jejich klasifikaci a eventuálnímu řešení.
Rentgen hrudníku umožní vidět srdce a plíce v kontextu a je často nejcitlivějším nástrojem pro zjištění, zda srdce svoji práci zvládá, nebo se již objevují známky selhávání.
Nezastupitelným nástrojem pro diagnostiku je echokardiografie, v podstatě specializovaný ultrazvuk. Ten nám umožňuje nahlédnout přímo dovnitř srdce a posoudit, kromě jiného, jak je na tom se svou schopností stažlivosti, zda všechny chlopně těsní, jak mají a jaké jsou rychlosti průtoku krve ve velkých cévách.
Ani jedno z těchto vyšetření není nijak invazivní, od pacienta vyžadují jen chvíli ležení. Jen u velmi neklidných, nebo agresivních zvířat může být nutná sedace.