Onkologie
Autor: MVDr. Renata Kratochvílová
Veterinární onkologie je obor veterinární medicíny zabývající se diagnostikou a léčbou nádorových onemocnění zvířat – v naší nemocnici zejména psů a koček.
Nádor je jakákoliv abnormální masa v těle vznikající neorganizovaným růstem buněk. Nádory se dělí na benigní (nezhoubné) – tzn. nádory, které neprorůstají do tkání ve svém okolí a nešíří se. Zatímco maligní (zhoubné) nádory prorůstají do okolních tkání nebo hlubokých struktur a šíří se různými cestami do těla, v němž způsobují poškození orgánů.
Zlepšením kvality veterinární péče a změnou přístupu majitelů k domácím zvířatům se psi a kočky dožívají stále častěji vyššího věku a nádorová onemocnění tak patří spolu s dalšími chronickými orgánovými nemocemi mezi velmi časté příčiny jejich zdravotních potíží. Podle dostupných statistik postihuje nádorové onemocnění v průběhu života 50% psů a 30 % koček. U většiny forem nádorů nebyla stanovena jejich přesná příčina.
Některé formy nádorů mohou být vyléčeny, zatímco jiné mohou být léčeny s cílem obnovení a prodloužení kvality života – tzn. pacient je bez klinických projevů nebo jsou tyto projevy léčbou ovlivněny natolik, že prožívá plnohodnotný život. K pacientům s onkologickým onemocněním proto přistupujeme podobně jako k pacientům s jiným chronickým obtížně léčitelným nebo nevyléčitelným orgánovým onemocněním, kterým je např. onemocnění srdce, chronické ledvinové selhávání nebo diabetes mellitus.
U každého pacienta s podezřením na nádorové onemocnění provádíme před zahájením terapie pečlivou diagnostiku, která se skládá ze 2 částí:
a./ diagnostiky nádoru – tzn. stanovení typu a rozsahu nádorového onemocnění
b./ posouzení celkového zdravotního stavu pacienta, protože se ve většině případů jedná o starší jedince, kteří mohou mít několik souběžných zdravotních potíží.
Pro stanovení typu nádoru provádíme odběr vzorků k cytologickému nebo histopatologickému vyšetření z kožních/podkožních útvarů nebo změněných orgánů dutiny hrudní nebo břišní použitím různých bioptických technik. Nejméně invazivní je odběr vzorků pro cytologické vyšetření, který nevyžaduje sedaci ani celkovou anestézii pacienta a slouží k identifikaci přítomnosti nádorového onemocnění. Vzhledem k omezením, která tato bioptická technika přináší (získání jednotlivých buněk nebo jejich malé skupiny) může být pro diagnostiku některých nádorů nedostatečná. V takových případech přistupujeme k odběru části nádorové tkáně použitím jiných bioptických technik vyžadujících sedaci nebo celkovou anestézii. Takto odebraná tkáň je odeslána na histologické vyšetření, které identifikuje typ nádoru a specifikuje jeho jednotlivé charakteristiky – tzv. grading nádoru.
Vedle stanovení typu nádoru provádíme současně stanovení jeho rozsahu – tzv. staging hodnotící velikost nádoru a přítomnost metastáz v mízních uzlinách a různých orgánech. Součástí nádorového stagingu je podrobné klinické vyšetření pacienta se zaměřením na samotný nádor, svodné mízní uzliny a stav orgánů dutiny hrudní a břišní. Pro zhodnocení hůře dostupných nádorů nebo nádorů pronikajících do hlubších vrstev okolních tkání využíváme zobrazovací metody (rentgenologické, ultra-sonografické, případně endoskopické vyšetření). V indikovaných případech (např. při podezření na nádory nervového systému nebo dutiny nosní) referujeme pacienty k provedení pokročilejších zobrazovacích metod, kterými jsou počítačová tomografie (CT vyšetření) nebo magnetická rezonance (MRI vyšetření).
K posouzení celkového zdravotního stavu pacienta, odhalení komplikací spojených s přítomností nádoru (tzv. paraneoplastických syndromů) a diagnostice konkurenčních onemocnění, která mohou narušit schopnost pacienta podstoupit navrženou terapii, slouží vyšetření krve a moči.
Cílem všech výše uvedených vyšetření je získání informací, které jsou základem pro stanovení prognózy onemocnění a sestavení individuálního terapeutického plánu, který povede k pacientovu vyléčení, nebo zlepšení a prodloužení kvality života u pacienta s nevyléčitelným nádorem.
Terapie nádorového onemocnění závisí na jeho typu a bývá při ní volena lokální kontrola nádoru, systémová terapie, nebo kombinace obou přístupů. Nejčastějšími způsoby lokální kontroly nádoru jsou chirurgie a radioterapie (ozařování). Zatímco chemoterapie je systémová léčba používaná pro léčbu systémových nádorových onemocnění (např. lymfom, leukemie) nebo jako doplňující terapie k chirurgii pro nádory s vysokým potenciálem k rozvoji metastáz.
Chirurgie je u většiny tzv. solidních nádorů terapií volby. U maligních nádorů je nutné odstranit spolu s viditelným nádorem i normálně vypadající okolní tkáň, aby bylo dosaženo jeho úplného odstranění a sníženo riziko návratu (tzv. recidivy). Protože rozsáhlá chirurgie může výrazně ovlivnit vzhled pacienta konzultujeme její výsledek s majiteli předem. Máme zkušenosti s onkologickou chirurgií nádorů kůže, podkoží, nádorů postihujících pohybový systém a orgány dutiny břišní.
Radioterapie může být použita různými způsoby: jako samostatná terapeutická metoda v léčbě některých nádorů (např. dutiny nosní nebo mozku), jako léčba doplňující chirurgii u nádorů, které nelze vzhledem k jejich velikosti nebo lokalizaci odstranit kompletně a hrozí u nich riziko recidivy (např. low grade mastocytom nebo sarkom končetin, orální melanom), nebo jako způsob zlepšení kvality života u pacientů trpících bolestí způsobenou pokročilým nádorovým onemocněním. Radioterapie obnáší několik krátkých léčebných dávek záření, jejichž počet je ovlivněn terapeutickým plánem. V průběhu radioterapie je ozařována pouze oblast nádoru a proto je nutné zabránit ozáření okolních tkání nebo důležitých struktur, které by mohly být poškozeny uvedením pacienta do krátké celkové anestezie. Nejčastější nežádoucí účinky související s ozařováním vznikají v místě působení záření a jedná se o různě intenzivní kožní projevy, změny kvality a charakteru srsti. Tyto projevy odezní při odpovídající podpůrné léčbě do 2 – 4 týdnů po skončení terapie. V rámci poskytování komplexní onkologické terapie spolupracujeme s domácími i zahraničními pracovišti, která mají potřebné vybavení a zkušenosti pro poskytnutí této specializované onkologické léčby.
Stále častěji se nedílnou součástí veterinární onkologie stává systémová onkologická léčba – tzn. chemoterapie, která představuje aplikaci léčiv (tzv. cytostatik). Většina cytostatik je aplikována formou nitrožilní injekce nebo krátké infuze, některá jsou podávána samotnými majiteli ve formě tablet. Cytostatika působí na rychle se dělící buňky (tzn. buňky nádoru, sliznice trávicího traktu a kostní dřeně), z čehož plynou obecné nežádoucí účinky vyskytující se jako možné komplikace léčby. Nejčastějšími jsou trávicí potíže přetrvávající 3 – 5 dnů po aplikaci léčiv, jejichž projevy se pohybují od mírné nevolnosti, zvracení a průjmu po závažné stavy, kdy pacienti nemohou „nic udržet“, stávají se slabými a dehydratovanými a vyžadují intenzivní podpůrnou léčbu. Dalším častým nežádoucím účinkem je tlumivý vliv na kostní dřeň projevující se různě intenzivním snížením počtu bílých krvinek zajišťujících obranyschopnost organismu. Proto mohou být pacienti postižení výrazným poklesem těchto krevních buněk ohroženi bakteriální infekcí a mohou vyžadovat antibiotickou terapii.
Nedílnou součástí systémové onkologické léčby je u našich pacientů podpůrná terapie týkající se speciálních výživových doporučení, podávání léků proti nevolnosti nebo zvracení a léků zmírňujících průjem. V indikovaných případech zavádíme infuzní terapii zahrnující rovněž podání krevní transfuze u pacientů s anémií, sklony ke krvácení nebo zhoršenou obranyschopností. Většina veterinárních pacientů zvládá aplikaci cytostatik bez výraznějších zdravotních potíží – dle dostupných statistik postihují nepříjemné nežádoucí účinky asi 1/3 léčených pacientů a výrazné nežádoucí účinky vyžadující intenzivní podpůrnou léčbu okolo 5% pacientů.
Vedle klasických cytostatik používáme pro specifické typy nádorů (např. specifické formy mastocytomu nebo nádory trávicího systému tzv. gastrointestinální stromální tumory) specifická léčiva s cíleným účinkem (např. masitinib). Rovněž spolupracujeme s pracovišti zajišťujícími další alternativní systémovou onkologickou léčbu – tzv. imunoterapii, která může být u některých typů nádorů účinnější ve srovnání s klasickou chemoterapií (např. orální melanom).
Nádorová onemocnění patří mezi onemocnění starších pacientů a jejich léčba může vést u některých typů k vyléčení, u jiných k obnově a prodloužení kvality života. Nabízíme individuální přístup ke každému pacientovi sestávající z podrobné diagnostiky a sestavení léčebného plánu tak, aby bylo jeho výsledkem zkvalitnění života pacienta a prodloužení času, který mohou majitelé se svým domácím mazlíčkem prožívat.
Motto: "Věk není diagnóza a diagnóza nádorového onemocnění nemusí vždy znamenat indikaci k euthanasii pacienta.“